Почина маестро Александар Џамбазов

Почина диригентот и композитор Александар Џамбазов, на 85-годишна возраст.

Веста за неговата смрт ја потврди неговиот син, Игор Џамбазов, на својот Инстаграм профил.

- Си замина нашиот МАЕСТРО, тивко и нечујно, како што живееше во последните 25 години..Од денес, конечно со својата Анче...Вечен нека ни е споменот на тебе, маестро мој...

Александар Џамбазов (роден на 3 февруари 1936 година) музичката академија ја заврши во Белград, а целиот работен век го мина во Македонската радио-телевизија, како диригент на Танцовиот и Ревискиот оркестар. Има реализирано безброј снимки и концерти во живо, настапувал во земјава и во странство и е добитник на голем број награди.

Џамбазов беше автор на многу детски песни и и иницијатор и долгогодишен диригент на фестивалот за деца, „Златно славејче“.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Тато, да не спиеш?
- Не! Кажи што сакаш.
- Дај ми 200 денари за во град,
- Остај ме бе, нели гледаш дека СПИЈАМ!

* * *
Се јавува плавуша во Авиоимпекс:
- Се извинувам,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1882.- Германскиот бактериолог Роберт Кох...
1905.- Во Велес е роден Стефан Гајдов,...
1972.- Во Москва е потпишан договор меѓу САД и...
1994.- Весникот на албански јазик "Флака е...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби