Кер: Дончиќ е многу корисен и важен за НБА лигата

Тренерот на Голден Стејт, Стив Кер е импресиониран од младиот Словенец кој настапува за Далас, Лука Дончиќ.

– Лука е многу корисен и важен за НБА и воопшто не се забележува дека е од Европа. Мислам, тој е одличен играч. Тој е посебен. Има неверојатна можност да напредува. Во таа смисла, тој ме потсетува на Лери Бирд. Дончиќ исто така многу потсетува на Џејмс Харден со „степ-бек“ и „кросовер“ потезите, изјави Кер.

Лука е брилијантен играч и сè уште е многу млад. Тој ќе биде еден од главните играчи на лигата долго време. Тоа е многу важно за НБА лигата, додаде поранешниот НБА шампион.

Дончиќ е во Далас од 2018 година, претходно три години играше за Реал Мадрид.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Аман докторе, дојдов на операција на крајници, а вие ми го извадивте и слепото црево?!!!
- Е да... Колегите ми аплаудираа на првата операција, па морав нешто да направам на бис.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а на повисоките места има остатоци од кашест снег. Врнежи од снег се бележат на Попова Шапка, Маврово, Струга и на...
Верски календар
На денешен ден
274.- Во Наисус (денес Ниш) е роден Константин...
1525.- Последниот ацтечки цар Куаутемок по долго...
1533.- Роден е Мишел Монтењ, француски...
1825.- Потпишан е Договор меѓу Русија и Велика...