Гасол сподели каде сака да ја заврши кариерата

Европската кошаркарска легенда, Пау Гасол сè уште не сака да ја заврши кариерата. 39-годишниот крилен играч сака да игра уште една сезона од неговата гламурозна кариера, а неговиот крај на соништата ги вклучува екипите на Лос Анџелес Лејкерс и Барселона.– Мојата намера е да играм уште една сезона во Европа или НБА, ако моето стапало е како што треба. Играњето на мојата последна сезона со Л.А. Лејкерс или Барселона е многу привлечно, но мора да ги видиме реалните можности и која ситуација би била најдобра за околностите во моментот, објасни Гасол за „Спорт“.

Гасол е роден во Барселона, а ги направи своите први чекори во каталонскиот тим. Во Л.А. Лејкерс, тој освои две НБА титули во 2009 и 2010 година, заедно со покојниот Коби Брајант.

– Се чувствувам добро. Имав повеќе време да се опоравам. Кога ќе започнам да трчам и да скокам, ќе имам повеќе информации за тоа дали стапалото и коската се излечиле со сигурност, за да можам повторно да играм професионална кошарка, рече Пау.

Шпанецот за последно беше дел од Портланд Трејлблејзерс, но не успеа да запише ниту една минута за тимот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

- Што вика плавуша кога ќе и дувнете во уво?
- Фала за идејата.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1624.- Францускиот крал Луј Тринаесетти го...
1826.- Умрел францускиот лекар Рене Теофил...
1863.- Во Париз умрел Ежен Делакроа, француски...
1899.- Во Лентостаун, во близина на Лондон, се ...