Трипл-дабл на Дончиќ во триумфот на Далас над Клиперс

Екипата на Далас го совлада Лос Анџелес клиперс со 135:133 по продолжение (24:34, 34:32, 35:19, 28:36, 14:12) и го изедначи резултатот на 2-2 во серијата прв до четири победи.Најзаслужен за триумфот на Далас во четвртиот меч од 1. коло од плеј-офот во НБА лигата беше Лука Дончиќ кој имаше трипл-дабл со 43 поени, 17 скокови и 13 асистенции.

Следниот натпревар ќе се игра на 26 август.

Во второто коло веќе се пласираа Бостон и Торонто по „метлата“ против Филаделфија, односно Бруклин.

На чекор до конференциско полуфинале е и Јута по победата ноќеска над Денвер.

Резултати:

Филаделфија – Бостон 106:110 (0-4 во победи)

Далас – ЛА клиперс 135:133 (2-2)

Бруклин – Торонто 122:150 (0-4)

Јута – Денвер 129:127 (3-1).Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот


- Што е храброст:
- Да му се посереш на комшијата пред врата, па да му заѕвониш и да му побараш тоалетна хартија.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Меѓународен ден на штедењето.
1517.- Водачот на германските реформи Мартин...
1517.- Умре италијанскиот сликар Фра Бартоломео,...
1795.- Роден е англискиот писател Џон Китс, еден...