НБА ги избра идеалните петорки

Најсилната кошаркарска лига на светот – НБА, ги именуваше симболичните тимови за сезоната 2021/22.Во првата петорка се најдоа: Јанис Адетокунбо (Милвоки), Лука Дончиќ (Далас), Никола Јокиќ (Денвер), Девин Букер (Феникс) и Џејсон Тејтум (Бостон).

Адетокунбо по четврти пат во низа се најде во идеалната петорка, за Дончиќ и Јокиќ ова е трет избор, Букер и Тејтум дебитираат во Топ 5.

Со изборот на Адетокунбо (27 години), Дончиќ (23), Јокиќ (27), Букер (25) и Татум (24), првиот тим „All-NBA“ е целосно составен од играчи на возраст од 27 или помлади за прв пат по 67 години.

Втората петорка ја сочинуваат: Џоел Ембиид (Филаделфија), Џа Морант (Мемфис), Кевин Дурент (Бруклин), Стеф Кари (Голден Стејт) и Демар Дерозан (Чикаго).

Трета петорка е составена од: Карл-Ентони Таунс (Минесота), Леброн Џејмс (Лејкерс), Крис Пол (Феникс), Тре Јанг (Атланта) и Паскал Сијакам (Торонто).Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Твојата девојка изгледа ужасно! - му вели таткото на синот.
- Го знам јас тоа, ама со твојот стар автомобил неможев да најдам ништо подобро
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На...
Верски календар
На денешен ден
1535.- Британскиот филозоф и државник сер Томас...
1867.- Под притисок на Канаѓаните, британската...
1871.- Рим стана престолнина на Обединета...
1960.- Формирана е обединета и независна...