ТФТ на домашен терен ги стартува квалификациите за ФИБА Лига на шампиониСкопје, 21 септември 2022 (МИА) – Македонскиот кошаркарски прволигаш ТФТ од денеска е домаќин на квалификацискиот турнир за пласман во ФИБА Лигата на шампиони.

По ланскиот настап во квалификациите за ФИБА Еврокупот, „црно-белите“ ќе се обидат на домашен терен да стигнат до најголемиот европски успех во кратката историја на постоењето и да обезбедат место во групната фаза на најквалитетното натпреварување кое го организира Светската кошаркарска организација.

Од денеска до недела, во Спортскиот центар „Борис Трајковски“ шест екипи ќе се борат за едно од четирите места кои водат во регуларниот дел на ФИБА Лигата на шампионите за сезоната 2022/2023.

Противник на македонскиот освојувач на националниот куп вечерва со почеток од 21 часот е Кемницер Најнерс од Германија.

Паралелно со турнирот во Скопје во истиот термин на програмата се и квалификации во Белград, Малага и Лисабон.

Согласно со системот за натпреварување, победниците на четирите турнири ќе обезбедат пласман во една од шесте групи од регуларниот дел од сезоната во Лигата на шампионите.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си биле американец, французин и Трпе.
Американецот се фали.
-Мојата жена е лавица!
-А мојата е тигрица , рекол французот
-И мојата жена не е човек,рекол Трпе!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
1571.- Шпанската морнарица кај Лепанта во...
1849.- Во Балтимор умре Едгар Алан По,...
1879.- Британските трупи извршија инвазија врз...
1885.- Во Копенхаген е роден Нилс Хенрик Давид...