Наградата за најдобар стрелец во кошаркарската Евролига за Везенков

Бугарскиот репрезентативец и кошаркар на Олимпијакос, Александар Везенков, е добитник на наградата „Алфонсо Форд“ за најдобар стрелец во Евролигата во сезоната 2023/23, соопштено е денеска од ова натпреварување.

Наградата „Форд“ е единствената која Евролигата ја базира на статистички податоци во кои од самиот почеток на сезоната доминираше кошаркарот на атински Олимпијакос.

Везенков сезонава во просек постигнуваше по 17.24 поени на 38 натпревари, предводејќи го Олимпијакос на годинешниот фајналфор турнирот во Каунас.

Зад себе Везенков ги остави кошаркарот на Макаби, Вејд Болдвин (17.17 поени по натпревар) и Вил Клајбурн (16.7) од Ефес.

Наградата за најдобар стрелец го носи името на Алфонсо Форд, кој два пати беше најдобар стрелец во Евролигата, а почина во 2004 година од леукемија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се запишале Трпе, Мали Џокица и Џемо во прво одделение. После првиот час, земале да си ги мерат пенисите.
Знаете кој имал најголем?
Џемо, зашто имал 18 години!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден за заштита на животните
- Светски ден на населбите
1669.- Во Амстердам умре Харменсон ван Рајн...
1787.- Роден е францускиот политичар и историчар...