Дончиќ би можел да го потпише најголемиот договор во историјата на НБА

Лука Дончиќ е во конкуренција за најголемиот договор во историјата на НБА. Суперѕвездата на Далас ќе има право да потпише петгодишен супермаксимален договор вреден 346 милиони долари во 2025 година.

Ова ќе биде најголемиот договор во историјата на НБА.

Дончиќ во тековната регуларна сезона ги одигра потребните 65 натпревари, што му дава право да биде прогласен за МВП и да биде вклучен во првата петорка. Откако ќе влезе во една од првите пет, тој ќе ги исполни супермакс критериумите.

Словенецот не може да потпише продолжување до 2025 година, бидејќи е само шеста сезона во НБА.

Дончиќ би можел да стане првиот играч во историјата на НБА кој достигнал 70 милиони долари во една сезона. Сега заработува повеќе од 40 милиони долари годишно.

Дваесет и петгодишниот Словенец оваа сезона има просек од 34 поени, 9,1 скок, 9,8 асистенции и 1,5 украдена топка по натпревар.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Црногорецот му раскажува на внукот како на времето храбро се бореле со Турците.
- "Ми ка соколови низ Цетиње, а Турци ка пизде за нама"
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Ден на Царинската служба на Република...
1629.- Роден е холандскиот астроном, математичар...
1685.- Умре англискиот писател Томас Отвеј, чии...
1759.- Умре германскиот композитор Георг Фридрих...