Макси постигна рекордни во кариерата 52 поена

Филаделфија ноќеска го совлада Сан Антонио со 133:126 по продолженија. Најефикасен во победничкиот тим беше Тајрис Макси кој реализира рекордни 52 поена во неговата кариера.Макси за 54 минути поминати на теренот погоди 19 шута од 41 обид од поле и 12 од 12 од линијата за слободни фрлања. Додаде и пет скока, седум асистенции и две украдени топки.

Сезонава Макси по трет пат постигнува 50 или повеќе поени. Тој им се придружи на Џоел Ембид, Ален Ајверсон и Вилт Чембрлен како единствените играчи во историјата на клубот шпто го направиле тоа.

Чембрлен има НБА рекорд од 45 натпревари со најмалку 50 поени во сезоната 1961/62.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Си живеел Тарзан во џунгла среќно 25 години и попатно си се задоволувал со дупки во дрвата. Додека еден ден тој си правел што си правел со еден даб, го нашла Џејн и целата се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1813.- Во Лајпциг е роден Рихард Вагнер,...
1819.- Парниот брод "Савана", изграден во...
1885.- Во Париз умре Виктор Иго, француски...
1918.- Германските воени авиони го бомбардираа...