Валтери Ботас останува во Мерцедес и во 2020 година

Мерцедес и официјално откри дека Валтери Ботас ќе остане тимски колега на Луис Хамилтон и во сезоната 2020/2021 во Формула 1. Според Тото Волф, главна конкуренција на Ботас за неговото место беше резервниот пилот на Мерцедес, Естебан Окон, за кој се шпекулира дека ќе се пресели во Рено.Во своите две и пол години во Мерцедес, 30-годишниот Ботас заработи пет победи. Сезоната во 2018 година беше најтешка за тимот откако Финецот не успеа да забележат ниту една победа, за разлика од Хамилтон, кој триумфираше 11 пати и ја освои светската титула.

Од почетокот на 2019 година, Ботас покажа дека ја оставил зад себе неуспешната сезона и стартуваше во Австралија со победа проследена со две втори места и уште еден успех. Сепак, по Азербејџан, Ботас не победил во трка. Со четири пол-позиции, тој и Хамилтон се на чело по најмногу стартови на првото место во 2019 година. До крајот на првата половина од сезоната, Ботас го задржа второто место во генералниот пласман.

Сезоната 2020 ќе биде четврта за Ботас во „сребрените стрели“.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Доага Џејмс Бонд во Скопје и се запознава со еден стајлист...
--Бонд--Џејмс Бонд
--Геј--Сергеј…
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
42. п.н.е.- Римскиот политичар Марко Јуниј Брут...
1596.- Турската војска на султанот Мухамед ИИИ...
1764.- Во Париз умре Жан Мари Леклер, француски...
1817.- Роден е францускиот лексикограф и...