Алфа Ромео може да го напушти Ф1

Алфа Ромео може да се откажат од партнерството со Заубер, како и од Формула 1 во целост по 2020 година. Изјавата е од новинарот кој ги следи најпрестижните автомобилски трки, Џо Сауард, цитиран од италијанскиот печат.

Компанијата влезе во 2019-та година како главен спонзор на швајцарскиот тим, но нивната соработка може да заврши наскоро.– На Алфа Ромео не им оди многу добро на пазарот на автомобили, така што партнерството е малку веројатно да продолжи и по 2020-та година. Резултатите на тимот се разочарувачки и работите не се одвиваат добро внатре, иако сите се насмевнуваат кога има камери во близина, вели Сауард.

Тој додаде дека Заубер не сакал да биде сателит на Ферари. Уште повеќе, тимот е во преговори и со Хонда, која ги снабдува Ред Бул и Торо Росо оваа сезона.

Јапонците може да се согласат на партнерство, ако Алфа Ромео се повлече, но тоа ќе биде различно.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
-Од што умре Вашата прва жена? - судијата го прашува осомничениот.
-Јадеше отровни печурки.
-А како почина вторта?
-И таа јадеше отровни печурки.
-Немојте да ми кажете дека и...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Патниот правец Р2332 Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица (врска со Р1307 Царина – врска со А3 и...
Верски календар
На денешен ден
1443.- Роден е италијанскиот свештеник Џулијано...
1560.- Умре францускиот крал Франсоа Втори, кој...
1771.- Во Падова умре Џовани Батиста Моргањи,...
1791.- Во Виена умре Волфганг Амадеус Моцарт,...