Хамилтон му го посвети трофејот на Ники Лауда

Пилотот на тимот на Мерцедес, Луис Хамилтон изјави дека шампионскиот трофеј од првенството во Формула 1 му го посветува на легендарниот тркач Ники Лауда, кој почина оваа година.

Британецот на две трки пред крајот на сезоната и теоретски го обезбеди првото место и шестиот наслов светски првак во Ф1, откако синоќа на Гран-прито во САД го заврши на втората позиција.

– Оваа сезона е за Ники Лауда, мојот прекрасен пријател и ментор, кого го загубивме годинава. Тој докажа дека храброста и решеноста одат рамо до рамо. Ова е за тебе Ники. Јас ќе продолжам да те правам горд на мене, напиша Хамилтон на Твитер.

Ники Лауда почина во мај 2019 година. Имаше 70 години. Од 2012 година, тој работеше како неизвршен директор на Мерцедес. Тој три пати бил светски шампион, два пати како возач на Ферари, еднаш за Мекларен.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Оди плавуша по улица и сретнува некоја жена, па и вика:
- Боже, Тања, ти ли си? Леле колку си се променила од средно, едвај те познав.
- Ама, јас не се викам Тања.
- Кул,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1533.- Англискиот крал Хенри Осми се ожени со Ана...
1579.- Во Утрехт побунетите провинции Холандија,...
1627.- Роден е Роберт Бојл, англиски физичар и...
1736.- Роден е францускиот математичар,...