За иднината на Мерцедес во Ф1 ќе се одлучува на 12 февруари

Управниот одбор на компанијата „Дајмлер“ наскоро ќе одржи состанок на кој ќе се одлучи дали Мерцедес ќе ја напушти Формула 1 на крајот од сезоната 2020 година. Средбата ќе се одржи на 12 февруари. Сегашниот договор помеѓу Мерцедес и Формула 1 истекува на крајот на годината.И покрај успехот на Мерцедес во Формула 1, загриженоста на фановите на овој клуб доаѓа поради притисокот на „Дајмлер“ да ги намали трошоците. Во текот на изминатата година, компанијата изгуби неколку милијарди долари и намали 10.000 работни места.

Во случај Дајмлер да одлучи да се повлече од Формула 1 и да го затвори фабричкиот тим, Мерцедес ќе продолжи да соработува со Ф-1 како снабдувач на мотори.

Не се исклучува уште едно сценарио – во случај на затворање, тимот од Мерцедес може да го откупи Тото Волф и сегашниот сопственик на „Рејсинг Поинт“ Лоренс Строл.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Две камчиња залутани во Сахара се чудат:
- Види митинг човече!

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Затворени се сите гранични...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на здравјето. Во 1948...
1348.- Во Прага е основан Универзитет, прв во...
1614.- Умре шпанскиот сликар и вајар од грчко...
1770.- Роден е англискиот писател Вилијам...