Леклер: Кога седнувам во болидот ми се јавува инстинкт на убиец

Пилотот на Формула 1 тимот Ферари, Шарл Леклер рече дека треба да работи на самоконтрола за да постигне посериозни резултати.– Веднаш штом влезам во болидот ми се јавува инстинкт на убиец. Не сакам да завршам ниту на второ ниту на трето место. Овие места не значат ништо, за разлика од првото. Мислам дека ова може да помогне и да наштети. Некои грешки што ги направив минатата сезона се токму заради овој психолошки став, понекогаш ризикував премногу кога, напротив, вреди да се биде повнимателен. Желбата секогаш да се биде прв има предности, но понекогаш можеби воопшто не е во ваша корист. Треба да научите да го контролирате ова чувство, мислам дека сè ќе дојде со искуство, изјави Леклер.

Минатата сезона Леклер во своето деби за тимот на Ферари, го зазеде 4. Место во Светскиот шампионат во Формула 1, пред клупскиот колега и четирикратен светски шампион Себастијан Фетел.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Две камчиња залутани во Сахара се чудат:
- Види митинг човече!

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Затворени се сите гранични...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на здравјето. Во 1948...
1348.- Во Прага е основан Универзитет, прв во...
1614.- Умре шпанскиот сликар и вајар од грчко...
1770.- Роден е англискиот писател Вилијам...