Ботас: Ако не можам да станам шампион, тогаш би сакал Хамилтон да ја освои титулата

Пилотот на Мерцедес, Валтери Ботас рече дека нема да се откаже од обидот да ја освои титулата во Формула 1 шампионатот, сè додека постојат и теоретски шанси за такво нешто.Во исто време, Ботас призна дека ако тој самиот не може да победи, повеќе би сакал да го види својот тимски колега Луис Хамилтон како шампион отколку Макс Верстапен.

На шест трки до крајот на шампионатот, Ботас е вкупно трет со 85,5 поени зад водечкиот Макс Верстапен.

– Во теорија, сè уште имам шанса за титулата. Но, ако не можам да станам шампион, тогаш подобро е да ја освои титулата Луис. Како што реков пред неколку недели, фокусот е на тековната сезона. Тимот има тешка задача да ја заврши. Значи, треба да продолжиме да работите. Што се однесува до Алфа Ромео, сè уште не сум бил таму. Имавме само неколку состаноци. Сигурен сум дека во одреден момент ќе ја посетам базата на Алфа и ќе зборуваме посуштински, но сега целото внимание треба да биде насочено кон тековната сезона, додаде Ботас.

Тој од следната година ќе биде возач на Алфа Ромео.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Имал некој тип калибар 50cm па не можел да си најде жена. Му рекле лекот да го бара кај жабата, барајќи ја за жена.
- Жабо, жабо, ќе се омажиш за мене?
- Не.
И оп, му се смалил...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
48. п.н.е.- Римскиот војвода и државник Гнеј...
1066.- Норманскиот војвода Вилијам, иден...
1465 или 1466.- Роден е Ротердамски Еразмо...
1492.- На првото патување преку Атлантикот, во...