Хамилтон: Болидот на Ред Бул беше супериорен во однос на Мерцедес

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, кој вчеравечер го освои второто место на Големата награда на Мексико Сити, ги сподели своите емоции од трката.Хамилтон загуби од главниот ривал во шампионатот, Макс Верстапен од Ред Бул, но успеа да ги одбие нападите од вториот пилот на Ред Бул, Серхио Перез и н акрајот заврши на второто место.

– Прво, му честитам на Макс. Нивниот болид беше супериорен викендов и во суштина ништо не можевме да направиме околу тоа. Ја дадов сета моја сила и знаење и на крајот добро се изборивме со Серхио. Барем успеавме да стигнеме до втората позиција. Трката покажа колку е брз нивниот болид кога Серхио ми се доближи и постоеја шанси да ме помине. Тој возеше прекрасно и продолжи да притиска. Сепак, навистина уживав во трката, изјави седумкратниот шампион во Формула 1.

По вчерашната трка, во Генералниот пласман Верстапен ја зголеми предноста во однос на Хамилтон. Холанѓанецот сега има 312,5 бода, додека Британецот собра 293,5.

До крајот на сезоната во Формула 1 шампионатот остануваат уште четири трки.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Од сите спортови најмногу ги сакам хокејот и боксот.
- Зошто?
- Оти сум забар!

* * *
Кои девојки повеќе ти се допаѓаат, оние што зборуваат многу или оние другите?
- Кои...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1662.- Умре Блез Паскал, француски математичар,...
1850.- Во Париз умре Оноре де Балзак, француски...
1936.- Франкистите од Шпанија го застрелаа...
1973.- Полковникот Пападопулос, шеф на воената...