Тото Волф: Да продолжиме со исто темпо

Извршниот директор на Мерцедес, Тото Волф, ги сподели своите размислувања за трката во Катар и заостанувањето зад Ред Бул во борбата за шампионскиот трофеј во Формула 1.

Изминатиот викенд во Катар, Луис Хамилтон победи, додека Валтери Ботас не освои бодови.

– Измешани чувства поради проблемите на Валтери. Да победеше Макс Верстапен во Катар, тогаш борбата за титулата ќе завршеше. Сега Луис заостанува само осум бода, а во поредокот кај конструкторите сме неколку бода предност. Болидот на Хамилтон покажа брзина, овој викенд. Ова е многу добра вест и треба да се продолжи во истиот дух. Ќе се бориме до крај. Пред неколку етапи ретко кој очекуваше дека ќе издржиме толку долго во борбата. Ова е битка за самиот врв, а ние се трудиме да уживаме во секоја минута. Ако на крајот победиме, ќе биде неверојатно. Ако загубиме, тогаш ривалите ја заслужуваат титулата. Потоа ќе ја чекаме следната сезона, изјави Волф за британските медиуми.

Во поредокот на возачи, Верстапен од Ред Бул има 351,5 бода, Хамилтон е втор со 343,5, далеку зад нив се останатите.

Кај конструкторите, Мерцедес е прв со 546,5 пред Ред Бул со 541,5 бод.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Некој ранет терорист го однеле во болница со тешка рана во пределот на срцето. Типот преживеал, а докторите се собрале околу него и се чуделе каков медицински феномен е.
- Добро...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1516.- Умре шпанскиот крал Фердинанд Втори и...
1719.- Со обединувње на Вадуц и Шеленберг...
1744.- Умре италијанскиот филозоф, историограф и...
1783.- Во Гренобл е роден Мари Анри Бејл, познат...