Алонсо: Ќе дадам сè од себе за третата титула во Ф1, тоа ќе биде порака до идните генерации

Возачот на Алпин, Фернандо Алонсо одговори на прашањето што мисли за можноста да ја освои третата титула во Формула 1.– Секако дека такво нешто ќе ми значи многу. Но, не можам да кажам дека очајно се стремам кон ова, дека титулата целосно ќе ја промени мојата кариера, мојот поглед на Формула 1. Обожавам да се натпреварувам и во наредните години ќе направам сè што е во моја моќ. Првенството би ми значело многу – можеби во однос на генерациите што доаѓаат. Тоа би покажало дека секогаш треба да се борите до крај и да се стремите кон извонредност. Не е важно дали имате 19 или 43 години, треба да одржите многу јасен пристап кон трките. Ова е стил на живот, апсолутна посветеност на „Ф1“, изјави Шпанецот.

Алонсо има намера да остане во Ф1 шампионатот и по сезоната 2022.

-Да, ќе останам. Дури и ако болидот не е толку добар, планирам да се натпреварувам уште две или три години.

Двете шампионски титули Фернандо Алонсо ги освои како возач на Рено, подоцна ребрендиран во Алпин.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

- Зошто нема жени астронаути?
- Може ли да замислиш шест жени во една соба, а да носат иста облека?

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на борба против СИДА-та
- Национален празник на Романија
1135.- Умре англискиот крал Хенри I, младиот син...
1455.- Умре италијанскиот вајар Лоренцо Гиберти,...