Верстапен прогласен за спортист на годината во Холандија

Возачот на Ред Бул, Макс Верстапен, е прогласен за спортист на годината во Холандија, објави ТВ каналот „NOS“.Во гласањето, 24-годишниот возач ги победи двократниот олимписки шампион во велосипедизам Хари Лавризен и победникот на Олимписките игри во Токио, Ник Киман.

На доделувањето на наградите, признанието го прими таткото на возачот, Јос Верстапен.

На крајот од сезоната 2021, Макс Верстапен ја освои својата прва шампионска титула во Формула 1, победувајќи го седумкратниот шампион Луис Хамилтон за 8 бода.

Верстапен ја освои шампионската титула претекнувајќи го Хамилтон во последниот круг на последната трка сезонава во Абу Даби.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Тато, да не спиеш?
- Не! Кажи што сакаш.
- Дај ми 200 денари за во град,
- Остај ме бе, нели гледаш дека СПИЈАМ!

* * *
Се јавува плавуша во Авиоимпекс:
- Се извинувам,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1882.- Германскиот бактериолог Роберт Кох...
1905.- Во Велес е роден Стефан Гајдов,...
1972.- Во Москва е потпишан договор меѓу САД и...
1994.- Весникот на албански јазик "Флака е...