Тото Волф за новите прописи: Тимовите ќе се израмнат, никој друг нема да се одлепи ни секунда

Главниот извршен директор на Мерцедес, Тото Волф, смета дека во новата сезона, со оглед на преминот кон нова техничка регулатива и работа под буџетскиот плафон, тимовите ќе имаат повеќе еднакви можности.– Верувам дека благодарение на буџетскиот плафон, можностите на многу тимови ќе се изедначат. И ако некој најде дупка во новата регулатива и поради тоа успее да се отцепи, тогаш сите останати ќе можат повторно да го креираат ова решение. Автомобилите ќе бидат многу слични еден на друг. Да, во првата година можни се разлики, но потоа ситуацијата ќе се изедначи. Веќе нема да гледаме ниту една екипа да се одлепи од конкуренцијата ниту за секунда. Секако, тимовите со длабоки џебови не се премногу среќни поради ограничувањата и фактот што во таква ситуација ја губиме предноста. Но, генерално, ситуацијата е деградирана до состојба на ривалство на ресурси помеѓу Ред Бул, Ферари и нас. Сега ситуацијата ќе биде поизбалансирана.

Мислам дека во иднина 5-6 екипи ќе се борат за титулата. А за Формула 1 тоа е супер. На крајот на краиштата, Суперболот исто така не би бил толку интересен ако победникот секогаш беше истиот тим, рече Волф.

Новата сезона во Формула 1 ќе почне викендот 18 – 20 март со трката за Големата награда на Бахреин.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Тато, да не спиеш?
- Не! Кажи што сакаш.
- Дај ми 200 денари за во град,
- Остај ме бе, нели гледаш дека СПИЈАМ!

* * *
Се јавува плавуша во Авиоимпекс:
- Се извинувам,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1882.- Германскиот бактериолог Роберт Кох...
1905.- Во Велес е роден Стефан Гајдов,...
1972.- Во Москва е потпишан договор меѓу САД и...
1994.- Весникот на албански јазик "Флака е...