Верстапен: Побрзи сме на право оваа сезона и тоа помага

Пилотот на Ред Бул, Макс Верстапен ја коментираше победата на трката од Формула 1 шампионатот возена синоќа за Големата награда на Канада.Возачот на Ферари, Карлос Саинц го освои второто место. Трет заврши Луис Хамилтон од Мерцедес.

На крајот на трката, Верстапен беше пред Саинц за 0,9 секунди.

– Генерално, тимот на Ферари беше многу брз во трката, па ми беше многу тешко да се одлепам, дури и со нови гуми. Крајот беше навистина возбудлив. Дадов сЕ од себе, а истото го направи и Карлос. Последните неколку круга беа многу забавни. За среќа, оваа сезона сме побрзи на правците и тоа многу помага, изјави Верстапен за „Скај спорт“.

За 24-годишниот пилот оваа победа беше деби во кариерата во Монтреал (Канада), шеста сезонска и вкупно 26 во кариерата.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Хасо отворил аптека. Еден ден морал да оди на службен пат, па го замолил Мујо да го замени. Кога се вратил Хасо од пат го прашува Мујо.
- Се снајде ли!
- Ееее, како не бе!
- И...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1535.- Во Тауер Грин е погубен Томас Мор,...
1885.- Францускиот научник Луј Пастер за првпат...
1893.- Умре Ги де Мопасан, француски писател,...
1971.- Во Њујорк умре Луј Амстронг, познат под...