Верстапен е слаб во техничките работи, Фетел е посестран возач

Гијом Рокелин го сподели своето мислење за силните и слабите страни на Макс Верстапен. Рокелин служеше како главен инженер во Формула 1 тимот Ред Бул од 2015 до 2022 година. По Австралиското ГП тој се пресели да работи со младинската програма на тимот.Гијом го спореди појавувањето во Ред Бул во 2009 година на Себастијан Фетел, кој сега вози за Астон Мартин, и Верстапен во 2016 година.

– Себастијан беше поразновиден пилот од Макс кога дојде кај нас. Ова се однесува на професионалното ниво, технологија, комуникација. Го подготвуваше „школата“ на Михаел Шумахер, кој беше идол на Себастијан. Не случајно има освоено неколку титули. Тој беше подобро подготвен технички, психолошки. Макс има можеби малку поприроден талент, на кој најмногу се потпираше. Но, Себастијан беше поразновиден возач. Макс има огромна самодоверба, знае што сака, многу е директен. Но, да бидам искрен, тој е слаб од технички аспект во споредба со другите пилоти со кои сме соработувале. Мислам дека треба уште многу да напредува, рече Рокелин.

Верстапен оваа сезона ја одбрани шампионската титула освоена мината сезона.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Што им прави Кина на земјите што го признаваат Тајван?
- Џипсо ги прави.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Национален празник на Нов Зеланд
1564.- Роден е англискиот писател Кристофер...
1665.- Родена е англиската кралица Ана, која...
1685.- Умре англискиот крал Чарлс Втори Стјуарт,...