Тимови од Формула 1 бараат Андрети да плати 500-700 милиони долари наместо 200

Дел од Формула 1 тимовите сакаат да го зголемат надоместокот за новодојденците. Сопственикот на новиот тим Кадилак Андрети е обврзан да плати 200 милиони долари на останатите десет тимови како компензација за разводнување на наградниот фонд.Според Ројтерс, меѓу тимовите постои перцепција дека оваа сума е недоволна. Ова беше една од важните причини за негативниот однос кон амбициите на Андрети.

Извор на еден од тимовите сугерираше дека придонесот треба да се зголеми на 500 милиони.

Друг извор кој зборуваше за „Би-би-си“ нагласи дека 200 милиони фунти ќе ги покријат загубите на тимот за само две години и предложи сумата да се зголеми на помеѓу 600 и 700 милиони фунти.

Така, секој учесник ќе добие по 60-70 милиони, со што ќе се надомести изгубената добивка за околу пет сезони.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Во лудница оди комисија да ги провери лудаците кој како се понаша и одат од еден до друг, некој се замислува дека е авион, друг скока во празен базен и така натаму. Доаѓаат до...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на метеорологијата
1309.- Папата Клемент Петти ја премести папската...
1616.- Во Сратфорд на Ејвон умре Вилијам...
1801.- Незадоволните дворски офицери го убија...