Расел и Хамилтон ја критикуваат Ф1 за ограничување на слободата на говор

Британскиот возач на Мерцедес, Џорџ Расел, изрази денеска загриженост поради новото правило со кое се забрануваат изјави со политичка содржина во Формула 1 и додаде дека возачите треба слободно да го искажуваат своето мислење.Меѓународната автомобилистичка федерација (ФИА) усвои на почетокот на јануари правило според кое возачите нема да можат да даваат политички, лични или верски изјави без претходно одобрение.

- Не ми е јасно зашто ова го направи ФИА. Тоа е апсолутно непотребно за нашиот спорт, како и за времето во кое живееме. Знам само дека екакви глупи правила нема да влијаат врз изразувањето на моите ставови. Слободата на говор е едно од најважните права, изјави Расел.

Претходно реагираше и неговиот клупски колега и сонародник Луис Хамилтон, истакнувајќи дека „спортот има одговорност секогаш да говори за важни теми со цел да се подигне јавната свест“.

- Ништо нема да ме сопре да зборувам за работи кои ме фасцинираат и за проблемите кои постојат, порача седумкратниот светски првак во Ф1.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Некој крупен маж земал ситна жена, па другарите го прашуваат:
- Добро бе, каков ви е сексот, кога сте толку различни?
- Абе, јас си лежам, она е одозгоре, па јас ја држам и...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е шкотскиот економист Адам Смит, кој...

1819.- Роден е англискиот астроном и математичар...

1826.- Во Лондон умре Карл Марија Вебер,...