Ф1 тимовите сакаат тројно да ја зголемат котизацијата за нови членови

Десетте актуелни Ф1 тимови се стремат кон најмалку 600 милиони долари за такси за влез на нови членови, велат извори на „Autosport“.Еден од лидерите на тимот рече дека оваа вредност е минимумот од оние што се разгледуваат, а износот може да порасне уште повеќе. Во моментов придонесот е 200 мил.

Во последните денови се појавија информации за можна продажба на Алфа Таури. Марио Андрети важи за еден од потенцијалните купувачи. Евентуалното зголемување на котизацијата може да ја направи поатрактивна опцијата за купување тим од Фаенца. Очигледно Ред Бул ќе бара од Андрети повеќе од 600 милиони за Алфа Таури.

Претходно се појавија шпекулации дека компаниите „Андрети Глобал“ и „Џенерал Моторс“ преку својот бренд Кадилак имаат намера заеднички да аплицираат за влез во Формула 1 шампионатот со формирање на 11-ти тим.

Веќе една година Андрети бара начин да влезе во овој спорт. Преговорите со Заубер за преземање на нивната екипа пропаднаа во последен момент.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Некој крупен маж земал ситна жена, па другарите го прашуваат:
- Добро бе, каков ви е сексот, кога сте толку различни?
- Абе, јас си лежам, она е одозгоре, па јас ја држам и...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е шкотскиот економист Адам Смит, кој...

1819.- Роден е англискиот астроном и математичар...

1826.- Во Лондон умре Карл Марија Вебер,...