ФИА ќе ги разјасни правилата по подиумот на Алонсо на ГН на Саудиска Арабија

Светската автомобилистичка асоцијација (ФИА) призна дека точките од прописите во врска со издржувањето на казните бараат појаснување.

На Фернандо Алонсо му беше одземено третото место на вчерашната трка за Големата награда на Саудиска Арабија поради наводно неправилно отслужување на казна. Алонсо застана во боксот на Астон Мартин за да одбрани пет секунди, кои беа издадени за погрешна позиција на болидот на стартот. За време на издржување на казната, дојде до нова казна поради технички пропуст на механичар од боксот, па Алонсо доби уште десет секунди. Од стјуардите беше побарано да го проучат инцидентот во последниот круг од трката, па казната беше изречена по финишот.

Астон Мартин поднесе жалба на одлуката. Тимот истакна дека во минатото не се издавале казни за слични настани. Како резултат на тоа, казната беше откажана, Алонсо се врати на третата линија на подиумот.

ФИА вети дека ќе ја разгледа и разјасни формулацијата пред Австралиското ГП. Прописите ќе бидат разгледани на следниот состанок на Советодавниот комитет за спорт, кој ќе се одржи на 23 март.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Вицови за плавуШи

* * *
- Што вика плавуша кога ќе и дувнете во уво?
- Фала за идејата.

* * *
- Зошто плавуша има плави очи?
- Низ тилот и се гледа небото.

* * *...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на правата на...
1452.- Во Винчи, кај Емполи, во Тоскана, е роден...
1764.- Умре Жан Антоанет Поасон, маркиза од...
1765.- Во Санкт Петербург умре Михаил Василевич...