Ферари секоја година се смета за кандидат за титулата, а потоа излегува дека не е така

Флавио Бријаторе проговори за разочарувачкиот почеток на сезоната од Ферари. По две етапи, Скудерија е четврта во шампионатот за конструктори.

- Го гледавме ова Ферари со години. Ништо уникатно не се случи - истото се случуваше во минатото. Ферари мора да делува похрабро. Минатата година тимот имаше предност, но потоа ФИА ги промени правилата. Да бев на местото на Ферари, немаше да дозволам да се менуваат прописите. И комуникацијата не е сјајна. Во зима, Ферари секогаш се смета за претендент за титулата, а потоа излегува дека не е така. За време на презентацијата на болидот извршниот директор Бенедето Виња рече дека тоа е најбрзото Ферари во историјата. Ваквите изјави се само збунувачки. Не можете да ветувате премногу!

Сега Ферари е обврзан да го освои шампионатот, но, за жал, другите тимови се снајдоа многу подобро. Ќе биде многу, многу тешко да се надомести разликата, рече на Радио Раи 1 поранешниот шеф на Бенетон и Рено.

По првите две трки сезонава во Ф-1 шампионатот, ферари е на 4.место со 26 освоени бодови, 61 помалку од лидерот Ред Бул.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
После подолго време дошол поп во некое градче. Се собрале полно луѓе за да се исповедаат.
- Попе, јас 12 пати го мамев маж ми.
Пресметува нешто попов и вика:
- Ти забранувам 3...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1547.- Умре шпанскиот освојувач Ернан Кортес, кој...
1804.- Наполеон Бонапарта за францускиот цар...
1805.- Во битката кај Астерлиц, позната како...
1814.- Умре францускиот писател Донасјен Алфонс...