Верстапен го престигна Фетел во победи за Ред Бул

Двократниот шампион во Формула 1, Макс Верстапен, стана рекордер по број на победи во Ред Бул.

Успехот на Големата награда на Монако го стави Верстапен пред четирикратниот носител на титулата Себастијан Фетел во победите со австрискиот тим. Макс освои 39 победи (сите за Ред Бул), Себастијан освои 53 во Ф1, од кои 38 со Булс.

Само двајца возачи почесто победувале со ист тим: Луис Хамилтон во Мерцедес (82) и Михаел Шумахер во Ферари (72).

Дополнително, Верстапен стана седмиот возач во историјата на Формула 1 кој ја поминал границата од 2000 круга во водство, додека Ред Бул со 5.672 се искачи на 5.место пред Лотус со 5.624 во оваа статистичка категорија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
На заставник во војска му требале ситни пари за кафе. Забележал обичен војник кој бришел под во касарната и го прашал:
- Војник, дали имаш да ми раситниш 100 денари?
- Аха.
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1536.- Отсечена и е главата на Ана Болен, втората...
1649.- За првпат е употребен називот...
1762.- Роден е Јоахн Готлиб Фихте, еден од...
1802- Наполеон Бонабарта во Франција го...