Првиот тренинг за ГН на Лас Вегас прекинат поради неисправна шахта на патеката

Првиот слободен тренинг за Големата награда на Лас Вегас е прекинат само десет минути откако почна поради проблеми со капакот на шахта на патеката.„По инспекцискиот надзор што го извршија организаторите и ФИА, утврдено е дека шахтата е неисправна. ФИА, Ф1 и локалните инженери работат на решавање на овој проблем. Ќе ја ажурираме програмата што е можно поскоро“, соопштија доцна синоќа организаторите.

Возачот на Ферари, Карлос Саинц застана на патеката откако се преврте преку капакот на шахтата, активирајќи го црвеното знаме, неколку минути откако организаторите објавија дека тренингот нема да продолжи.

Шефот на Ферари, Фредерик Васер, упати остри критики кон организаторите по неочекуваниот инцидент.

„Болидот е целосно уништен, неговиот мотор, батеријата. Мислам дека ова е неприфатливо“, им рече Васер на новинарите.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Релативно срамежлив дечко отишол во кафич со другарите и откако се напиле по една пијачка овој собрал сили и и пришол на некоја од девојките, прашувајќи ја дали може да ја части...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен....
Верски календар
На денешен ден
280.- Роден е римскиот цар Флавиј Валериј...
1617.- Меѓу Шведска и Русија е склучена спогодба...
1807.- Роден е американскиот писател Хенри...
1844.- Домениканска Република се одвои од Хаити,...