Мекларен ќе користи мотори на Мерцедес до 2030

Осумкратниот светски првак во конкуренција на конструктори во Формула 1, Мекларен, ќе продолжи да го користи моторот на Мерцедес до 2030 година, откако двете страни објавија денеска дека ја продолжиле соработката за уште четири години.Мекларен соработува со Мерцедес од 2021 година, а со новиот договор ќе стане првиот купувач на брендот според новите прописи за погонските единици кои стапуваат на сила во 2026 година.

Мекларен и Мерцедес соработуваа од 1993 до 2014 година, по што британскиот тим ги користеше моторите на Хонда од 2015 до 2017, а потоа и на Рено од 2018 до 2021.

Мерцедес во Формула 1 ги снабдува со мотори и Вилијамс и Астон Мартин.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Релативно срамежлив дечко отишол во кафич со другарите и откако се напиле по една пијачка овој собрал сили и и пришол на некоја од девојките, прашувајќи ја дали може да ја части...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен....
Верски календар
На денешен ден
280.- Роден е римскиот цар Флавиј Валериј...
1617.- Меѓу Шведска и Русија е склучена спогодба...
1807.- Роден е американскиот писател Хенри...
1844.- Домениканска Република се одвои од Хаити,...