Норис ги победи Хамилтон и Алонсо и ќе стартува прв во кинескиот спринт

Ландо Норис победи во квалификациите и првиот спринт во сезоната во кинеското гран при ќе го започне од пол-позицијата.

Британскиот возач на Мекларен навигираше по многу тешките услови кои ги зафатија возачите во решавачките 8 минути од битката за пол-позицијата. На крајот од вториот дел на квалификациите врнеше дожд над патеката и за последниот сите мораа да ги стават интермедија гумите, но и покрај ова, зафатот беше исклучително низок и беше тешко за возачите да направат брз круг.

Во овие услови, Норис постигна време од 1:57.940 и го победи седумкратниот светски шампион Луис Хамилтон, кој ќе стартува втор и кој заостана 1.261 секунда. Кругот на Норис првично беше укинат бидејќи тој излета од патеката на последниот свиок на неговата претходна обиколка, но подоцна беше вратен и возачот на Мекларен ја обезбеди пол-позицијата.

Од вториот ред утре ќе бидат Фернандо Алонсо и Макс Верстапен, кој исто така ја започна својата решавачка летечка обиколка излегувајќи од патеката на последниот свиок, но и неговиот круг остана валиден на крајот.

Од третиот ред ќе стартуваат Карлос Саинц и Серхио Перез, а од четвртиот Шарл Леклер и Оскар Пјастри.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Си живеел Тарзан во џунгла среќно 25 години и попатно си се задоволувал со дупки во дрвата. Додека еден ден тој си правел што си правел со еден даб, го нашла Џејн и целата се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1813.- Во Лајпциг е роден Рихард Вагнер,...
1819.- Парниот брод "Савана", изграден во...
1885.- Во Париз умре Виктор Иго, француски...
1918.- Германските воени авиони го бомбардираа...