4 интересни нешта за оргазмот

Кога се работи за оргазмот, сите го доживуваат на поинаков начин, но целта е иста  Прави да се чувствуваме одлично и го претставува најчудното чувство во светот.

1. Оргазам против главоболкаДоколку имате главоболка најдобриот начин да ја прекинете е да имате оргазам. Оргазмот има моќ да ја прекине болката по 10 минути откако ќе се доживее. Сето ова е поради лачење на хормонот окситоцин, за време на доживување на задоволството.

2. Превенција од канцерСтудиите покажуваат дека доколку маж има просечно 21 оргазам во текот на месецот, не треба воопшто да се грижи за заболување од канцер на простата. Експеримент направен врз 32.000 мажи покажува дека оние кои имале редовна ејкулација биле многу поотпорни на канцер за разлика од оние кои го правеле спротивното.

3. Болка или задоволствоДали сте забележале дека луѓето кои имаат болка и доживуваат оргазам ја имаат истата експресија на лицето? Тоа е поради фактот што се активираат истите ќелии во мозокот и при доживување оргазам и при чувствување на болка.

4. Не се потребни гениталиитеЗа да се доживее оргазам не се потребни само гениталиите. Многу студии докажале дека може да се доживее  оргазам и со допири по другите делови од телото. Имало примери кога жените доживувале оргазам за време на сесиите по јога, додека медитираат како и мажите кога биле стимулирани преку допири по брадавиците.  Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Плавуша пишува љубовно писмо на дечкото...
- Овде е супер, најубаво се забавувам во зоолошката градина, уште и ти да беше тука....
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно влажни коловози Намалена видливост поради магла од 50 до 60м има на патниот правец Делчево- граничен премин Делчево....
Верски календар
На денешен ден
1389.- Во битката кај Фолкепинг Данците ги...
1525.- Во битката кај Павија, во Италија,...
1530.- Карло V во Болоња за свој римски цар и...
1563.- Хугенотите (француски калвинисти) го...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби