Geometry A – нов електричен бренд на Geely

Кинескиот производител на автомобил Geely (кои се сопственици на Volvo и LEVC London Taxicab ) го најави нивниот нов бренд Geometry, кој ќе биде сестринска компанија која ќе произведува исклучиво електрични автомобили.Со слична големина на Toyota Prius, Geometry A ќе има аеродинамичен индекс од само 0.2375 – скоро идентичен на оној на Tesla Model 3.

Моделите со голем домет ќе имаат батерија со моќност од 61.9kWh која ќе им овозможува домет од 500км., додека кај стандардните модели тој ќе изнесува 410км. Електричниот мотор и кај двата модели ќе има 163 коњски сили, 250nm вртежен момент и забрзување од 0-100км/ч. за 8.8 секунди.Официјалните бројки во врска со полнењето на батеријата не се потврдени, но се очекува за 30 минути таа да може да се наполни од 30% на 80%.

Покрај многуте системи за безбедност преземени од Volvo моделите Geometry A ќе има и „Level 2 plus“ автономија.„А“ ќе биде првиот од 10 нови Geometry модели кои треба да се појават пред 2025-та, а чии имиња ќе бидат следните букви од абецедата. Тука ќе спаѓаат фамилија лимузински модели, SUV, кросовери и др.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе се враќа од школо и му се фали на татко му:
- Тато, денеска за малку ќе добиев петка!
- Како тоа за малку?
- Па така. Доби детето што седеше до мене.

* * *
Оди...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
570.- Во Мека е роден Мухамед, основач на...
1653.- Водачот на Англиската револуција Оливер...
1657.- Англиската флота, под команда на адмирал...
1768.- Умре италијанскиот сликар Каналето, еден...