7-ма генерација на Chevrolet Corvette

Новата „корвета“ или „Вета“ како што го нарекуваат моделот Chevrolet Corvette чиј дизајн се шпекулира веќе половина декада е конечно тука.Ова е 7-мата генерација на овој модел и за прв пат моторот е сместен на средината на автомобилот. Се работи за 6.2 литарски V8 мотор наречен LT2, со моќност од 500 коњски сили, 637Nm вртежен момент и забрзување од 0-100км/ч. за под 3 секунди.

Менувачот е 8-брзински и автоматски, а погонот е на задните тркала.Ќе бидат понудени 12 бои за екстериерот, 6 за ентериерот, 6 за сигурносните појаси, 3 различни видови на седишта, и 3 опции за шавовите на седиштата.

Ентериерот е необичен, со долг ред копчиња од десната страна на централниот тунел помеѓу возачот и сопатникот, елемент кој привлекол значително внимание од присутните за време на официјалното претставување на овој модел. Цената сè уште не е позната, но претседателот на GM изјавил дека Stingray варијантата ќе има цена под $60 000.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се враќа Мујо дома од работа и ја затекнува Фата со Хасо:
- Добро бе Хасо, биваше ли ова да ми го направиш?! Па заедно во школо одевме, најдобри другари бевме, кум ми беше на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
9.- Роден е римскиот цар Тит Флави Веспазијан,...
1095.- На црковен собир во Клермон папата Урбан...
1626.- Папата Урбан III ја освети црквата „Свети...
1697.- Роден е англискиот сликар Вилијам Хогарт,...