Cupra Tavascan концепт

Cupra Tavascan e концепт на SUV купе кое покажува каде овој шпански перформанс бренд, кој е огранок на SEAT, сака да ја одведе технологијата која ќе се наоѓа под VW ID.3 и мноштво други електрични автомобили.Јавното деби овој модел ќе го има на Frankfurt Motor Show, и има исклучително впечатлив дизајн кој ретко кого ќе остави рамнодушен. Каросеријата е направена од јаглеродни влакна, а алуминиумските бандажи од 22 инчи се дизајнирани да произведуваат минимална турбуленција.

Додека дизајнот на екстериерот е многу блиску до оној кој ќе се најде на продукцискиот модел, кабината е повеќе дизајнирана како концепт, од кој сега засега спремен за продукција е само 13-инчниот infotainment систем кој има комплетно нов графички и кориснички интерфејс, и ќе го има во идните нови Cupra и SEAT модели. Истиот е способен електрично да се ротира за да е свртен или кон возачот или кон совозачот, опција која е малку веројатно да биде овозможена кај моделите кои легално смеат да се возат на (обични) патишта. Инструмент панелот исто така е во форма на дигитален дисплеј од 12.3 инчи.Cupra Tavaskan ќе го има најпотентниот погон кој е на располагање за архитектурата врз која ќе биде изграден, а ќе се состои од два електрични мотори (по еден на секоја оска), кои ќе овозможуваат погон на сите тркала, моќност од 306 коњски сили, забрзување од 0-100км/ч. за помалку од 6.5 секунди, додека батеријата од 77kWh ќе овозможува домет од 450км.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Еден човек доаѓа во едно село, среќава двајца селани на сред село и му се обраќа на едниот.
- Каде е кметот?
- Сее!
- Сее? Сред зима?
На тоа се надвоврзува другиот селанец:
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
1889.- Роден е Волтер Липман, северноамерикански...
1903.- Над селото Цапари, на Пелистер се водеше...
1939.- Во Лондон умре Сигмунд Фројд, австриски...
1984.- Во Струга умре Владо Малески, македонски...