Mitsubishi Mi-Tech концепт

Mitsubishi Mi-Tech концептот беше претставен на овогодинешното Tokyo Motor Show, а се работи за компактен SUV со футуристички дизајн, сличен на баги.Mi-Tech е електричен автомобил со турбински мотор на гас со кој се генерира моќ за батериите, а може да се напојува со бензин, дизел, алкохол или керозин. Тој има погон на сите тркала овозможен од 4-те електрични мотори (по 2 на секоја оска), а plug-in технологијата исто така се користи и за полнење на батеријата.Ентериерот е едноставен и минималистички и изобилува со висока технологија, но без тачскрин системот кој го имаат многу други автомобили. Наместо тоа, Mi-Tech има огромен дисплеј проектиран на стаклото од шофершајбната.

Овој концепт се очекува да прерасне во следната генерација на ASX, која за жал нема да ја има вградено технологијата со турбина на гас, туку ќе биде на располагање исклучиво со комплетно електричен или хибриден погон кога ќе се појави во продажба во 2021.

 

Идните Mitsubishi модели исто така би можеле да го корисат иновативниот хибриден погон e-Powe на Nissan, кој ќе биде вградуван во дината генерација на Qashqai и во новиот Juke.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Ловат двајца рибари, не им гризе, си муабетат:
- А бе што имам дома жена, ружна, поружна - здравје!
- Немој бе така, жена ти е!
- Што бе жена, да видиш каква е згужвана у...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1503.- Роден е францускиот астролог Мишел де...
1546.- Роден е данскиот астроном Тихо Брахе, кој...
1788.- Умре германскиот композитор, чембалист и...
1799. - Умре Џорџ Вашингтон, американски...