На повидок нов електричен супермини модел на Audi

Од Audi планираат голема експанизија на нивната e-tron понуда во следните 5 години, а сега е објавено дека на неа ќе се приклучи и малечок автомобил базиран на најмалата платформа за електрични возила на VW Group, позната како MEB Entry.Оваа архитектура била претставена на годишната конференција на VW Group минатата пролет, а дизајнирана е да подржува возила долги до околу 4 метри (како Polo или Audi A1) кои би се продавале по цена од околу €20,000.

Првиот ваков модел би требало да се појави пред крајот на 2022, а одговорноста за овој проект е предадена на SEAT и нивниот главен инженер Аксел Андорф. Фокусирањето на ниската цена на овие модели доведе до шпекулација дека платформата ќе биде ограничена на автомобилите на VW, Skoda и SEAT, меѓутоа член на одборот за маркетинг на производи на

Audi сега за Auto Express изјавил дека и тие планираат да ја користат оваа платформа за да го зголемат нивното портфолио на електрични автомобили.

Ексклузивните илустрации покажуваат како еден ваков Audi модел би можел да изгледа, а моделите изградени на MEB Entry платформата се очекува да имаат домет помеѓу 210-240 километри.

Инаку, првиот модел на Audi изграден врз регуларната MEB платформа (која ќе дебитира ова лето со VW ID.3) ќе биде Audi Q4 e-tron.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Две камчиња залутани во Сахара се чудат:
- Види митинг човече!

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Затворени се сите гранични...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на здравјето. Во 1948...
1348.- Во Прага е основан Универзитет, прв во...
1614.- Умре шпанскиот сликар и вајар од грчко...
1770.- Роден е англискиот писател Вилијам...