Volvo XC40 Recharge

Volvo XC40 Recharge на пазарот треба да се појави на крајот на 2020, а се работи за првиот комплетно електричен модел на овој шведски бренд.Електричниот XC40 исто така ќе го означува и пристигнувањето на под-брендот на Volvo наречен Recharge, кој ќе ги вклучува сите нивни plug-in хибридни и комплетно електрични возила. Инаку, во следните 5 години треба да се појават 5 нови електрични модели, покрај XC40.

Како и другите XC40 варијанти, и Recharge е базиран на CMA (Common Modular Architecture) платформата на Volvo, напојувана од батериски пакет од 78kWh, а ќе има погон на сите тркала, моќност од 407 коњски сили, 660Nm вртежен момент, забрзување од 0-100км/ч. за 4.9 секунди, и домет од 400км.

Сo домашен полнач од 11kW батеријата ќе може да се наполни цела за нешто под 8 часа, а со комерцијален полнач од 150kW, полнењето до 80% ќе трае само 40мин.

Визуелно, разликата помеѓу Recharge и класичната варијанта е изгледот на предната решетка (која кај него е покриена), и Recharge беџовите.

Ентериерот е идентичен, но со нов Infotainment систем со Android оперативен систем.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Двајца другари, едниот стар ловџија, другиот тазе, одат на лов. Влегуваат тие во шумата и стариот ловџија му вика на новајлијата:
- Седи сега ти во грмушкава и глас да не си...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1640.- Во Антверпен умре Петар Паул Рубенс,...
1672.- Во Москва е роден Петар Велики, цар на...
1778.- Во Париз умре Франсоа Волтер, француски...
1918.- Умре Георгиј Валентинович Плеханов, руски...