Компанијата Круз најави нов автомобил без волан

Лос Анџелес, 22 октомври 2020 (МИА) – Американската компанија Круз објави дека, во соработка со својот мнозински сопственик – корпорацијата Џенерал моторс, ќе побара одобрение од надлежните институции за производство на ограничен број возила без волан и контролни педали.

Револуционерно возило на Круз, наречено Ориџин, кое беше прикажано пред јавноста во јануари, нема ни волан, ниту педали, туку само две широки седишта, свртени еден кон друг, за четворица патници. Џенерал моторс планира да почне со производство на ограничен број вакви возила кон крајот на 2021 година или почетокот на 2022 година.Во исто време, оттаму најавија дека ќе го повлечат своето барање за изземање поднесено до Министерството за сообраќај во јануари 2018 година, коешто се однесува на пуштање во употреба на слични возила конструирани во рамките на проектот Платформа Шевролет Болт.

Потпретседателот на Круз, Роберт Грант изјави дека сообраќајната полиција во Калифорнија минатата недела дала „зелено светло“ за пробни возења во Сан Франциско без возач. си/ми/Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Мујо и Фата излегле со кучето на прошетка, кога по некое време Фата се сетила дека заборавила да облече гаќи. И му текнало на Мујо идеја:
- Фато, дај на кучето да те помириса...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1533.- Англискиот крал Хенри Осми се ожени со Ана...
1579.- Во Утрехт побунетите провинции Холандија,...
1627.- Роден е Роберт Бојл, англиски физичар и...
1736.- Роден е францускиот математичар,...