По 2035-та година Јапонија останува без автомобили на бензин

Јапонската влада има намера да воведе построги правила за регулирање на домашниот пазар на автомобили до 2035 година, со цел да се исклучат од продажба автомобилите на бензин и дизел, објави телевизијата НХК.Според плановите на Министерството за економија, трговија и индустрија, оние кои сакаат да купат нов автомобил ќе можат да бираат само меѓу хибриден, електричен автомобил или возило на водород. Овие мерки се дел од стратегијата на Токио за нулта емисија на јаглерод диоксид и други штетни гасови во атмосферата до 2050 година. Целите ги објави претходно јапонскиот премиер Јошихиде Суга.

Јапонскиот пазар на автомобили денес нуди доволно хибридни модели, кои се во понудите на сите производители на автомобили во земјата. Но, електромобилите за масовна потрошувачка во мигов се произведуваат во ограничени количини.

Водечкиот автомобилски концерн „Тојота моторс“, на пр., не произведува електрични автомобили, но нуди различни варијанти со хибридни и водородни мотори. Компанијата веќе објави дека планира да ги повлече од домашниот пазар до 2025 година своите автомобили што работат само на бензин и дизел.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Трпе, зошто татко ти денес беше на училиште?
- Учителката го викна за да се жали од мене.
- И што стана?
- Е па ништо, учителката ми кажа сега да ја викнам мајка ми, за да се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
753 п.н.е.- Според преданието, Ромул го основал...
1500.- Португалскиот морепловец Педро Алварес...
1509.- Умре англискиот крал Хенри Седми, основач...
1699.- Умре францускиот писател Жан Батист...