„Тесла“ привршува со дизајнот на „кибер-камионот“

Планот за фамозниот „кибер-камион“ (Cybertruck) на „Тесла“, според Илон Маск, е веќе готов и, „ако имаме среќа“, испораките на ова електрично возило може да почнат годинава.– Веќе нема повторување на ниво на централната изработка… Го поправивме дизајнот. Наскоро ќе ја нарачаме опремата неопходна за производство на „Кибер-камионот“. При производството, ќе користиме и машина за леење од 8.000 тони, за задниот дел на електричниот „пикап“, наспроти пресата од 6.000 тони што ја користиме за „Моделот ипсилон“, изјави сопственикот на „Тесла“.

Електричниот мал камион ќе се произведува во Остин, Тексас, САД, што во мигов се гради и ќе биде во функција некаде оваа година, според извештајот за приход на компанијата за четвртото тримесечје од 2020 година.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Трпе, зошто татко ти денес беше на училиште?
- Учителката го викна за да се жали од мене.
- И што стана?
- Е па ништо, учителката ми кажа сега да ја викнам мајка ми, за да се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
753 п.н.е.- Според преданието, Ромул го основал...
1500.- Португалскиот морепловец Педро Алварес...
1509.- Умре англискиот крал Хенри Седми, основач...
1699.- Умре францускиот писател Жан Батист...