„Тојота“ со нови сончеви батерии за своите автомобили

Јапонскиот концерн „Тојота мотор“ има намера да почне да користи високотехнолошки сончеви батерии и системи во нивните автомобили. Како што соопшти компанијата, заедно со Националниот институт за напредни индустриски науки и технологија, ќе ги развиваат новите системи што во иднина ќе се користат во возилата.

Главна задача во овој поглед ќе биде да се зголеми ефикасноста на производството на енергија, истовремено намалувајќи ги трошоците за создавање вакви батерии и системи.

Тојота, исто така, си постави за цел да ја зголеми продажбата на своите електрични, хибридни и водородни автомобили до осум милиони единици годишно, до 2030 година, со напорите на властите и компаниите за активно намалување на емисиите на јаглерод. Јапонската Влада минатиот октомври објави дека земјата треба да постигне нулта емисија на јаглерод-диоксид во индустријата до 2050 година. До 2030 година, се очекува таа да се намали за 46 отсто во споредба со нивото од 2013 година.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Имал некој тип калибар 50cm па не можел да си најде жена. Му рекле лекот да го бара кај жабата, барајќи ја за жена.
- Жабо, жабо, ќе се омажиш за мене?
- Не.
И оп, му се смалил...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
48. п.н.е.- Римскиот војвода и државник Гнеј...
1066.- Норманскиот војвода Вилијам, иден...
1465 или 1466.- Роден е Ротердамски Еразмо...
1492.- На првото патување преку Атлантикот, во...