„Порше“ од 1970-те се продава за 1,35 милиони долари

Малку модели на „Порше“ постигнале статус како моделот „911 карера РС 2.7“, а еден навистина редок примерок се продава во Калвер Сити, Калифорнија, САД.Автомобилот беше првпат претставен на Саемот за автомобили во Париз во 1972 година во спортска и рекреативна верзија, а сите примероци беа брзо распродадени. Аукциската куќа „Сотби’с“ сега нуди автомобил што сменил неколку сопственици, а додека бил во сопственост на колекционерот Марк Хајнинг во средината на 1980-тите, му била извршена целосна реставрација.

Хајнинге откри дека претходниот сопственик поставил пошироки браници, но тоа не се оригинални делови. Предните браници подоцна биле модифицирани, а фабричките задни му биле вратени за автомобилот да личи на првобитната состојба.

Автомобилот е придвижуван од 2,7-литарски атмосферски 6-цилиндричен мотор кој има 210 коњски сили развива 266 њутн-метри. Не се наведува колку километри минал автомобилот, но цената е 1,35 милиони долари.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
-Откако се омажив сексот веќе не ми е никакво задоволство - и кажува една пријателка на друга.
-Не можам да верувам, како така?
-Мораш да ми веруваш. Кога и да почнеме, мажот ми...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
ЗИМСКА ОПРЕМА: Од 15.11.2022 година започнува законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба. Оваа...
Верски календар
На денешен ден
1520. - Португалскиот морепловец Фернандо...
1632. - Роден е Жан Батист Лули, француски...
1680. - Во Рим умре Џовани Лоренцо Бернини,...
1806.- Француската армија на Наполеон Бонапарта...