„Астон Мартин" на Шон Конери продаден за 2,4 милиони долари

Автомобил „Астон Мартин ДБ-5“, што му припаѓал на холивудскиот актер Шон Конери, е продаден на наддавање за 2,4 милиони долари.Ова не е првото возило на британскиот агент Џејмс Бонд „007“ кого го глумеше и познатиот шкотскиот актер, но дефинитивно е најпознатото, бидејќи се појавува во дури осум „Бонд“ филмови. Конери поседуваше еден примерок до својата смрт во 2020 година, а тој е продаден на аукција за 2.425.000 долари. Автомобилот бил чуван во неговиот дом во Швајцарија пред да оди на наддавање. Актерот го обожавал, но никогаш не го возел во Европа бидејќи веќе му станувало потешко да патува. Тој живееше на Бахамите до неговата смрт во октомври 2020 година.

Автомобилот е произведен 1964 година, и е во прилично добра состојба, а значителен дел од парите од продажбата ќе одат во Фондот за филантропија на Шон Конери.

Освен што сега поседува дел од историјата, неименуваниот купувач ќе може да ужива во возењето со поранешниот шампион во Формула 1, сер Џеки Стјуарт, кој беше долгогодишен пријател на Конери.

Возилото на Конери не беше опремено со оружје и „технологија од утрешнината“, бидејќи Конери го купи како лично возило во 2018 година. Првично, каросеријата била црна, но беше обоено во снежно-сива, за да наликува на автомобилот во филмот.

Инаку, „Астон Мартин“ во 2018 година објави дека ќе го продолжи моделот на „ДБ-5“ – вкупно 25 примероци, од кои секој чини 3,5 милиони долари. Исто така, секој од нив ќе има од уредите што се гледаат во филмовите.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си биле американец, французин и Трпе.
Американецот се фали.
-Мојата жена е лавица!
-А мојата е тигрица , рекол французот
-И мојата жена не е човек,рекол Трпе!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
1571.- Шпанската морнарица кај Лепанта во...
1849.- Во Балтимор умре Едгар Алан По,...
1879.- Британските трупи извршија инвазија врз...
1885.- Во Копенхаген е роден Нилс Хенрик Давид...