Чајот не е само за пиење – искористете го и за готвење

Ако чајот го користите само за пиење, пропуштате многу вкусни кулинарни можности. Многу познати готвачи ги користат листовите од чај како зачини и всушност тоа е и тајната во нивниот единствен рецепт. Неколку тајни со чај, ни открива американската готвачка Диен Хендрикс, која му приоѓа на готвењето на мошне уникатен, здрав и креативен начин.

Варете ја пастата со чајКога правите паста, ориз, рижото или некое јадење со овесно брашно, кое традиционално се готви во вода, изберете некој чај кој одговара со јадењето. Ставете го во водата откако таа ќе зоврие. Може да изберете калинка, праска, ментол и лимон. Ако сакате да пробате, згответе ориз во вода заедно со чај од лимон и оттогаш ќе заборавите на обичното готвење на оризот.

Додадете го во вашето смудиСварете си од омилениот чај, оставете го да се излади и замрзнете го во калапи за мраз. Следниот пат, кога ќе правите смуди, искористете ги тие коцки мраз наместо обичниот мраз. Може да пробате јагода, лаванда, ментол или зелен чај.

Зачинете ја супатаДодадете неколку ливчиња чај со сите останати зачини додека ја варите супата. Најмногу се препорачува зелен чај, но и чајот од лимон, камилица и нане се исто така убави и и даваат интересен шмек на супата.

Измешајте во маринадаКога го подготвувате место во маринада, покрај зачините, билките, маслото додајте и чај од шумско овошје или ѓумбир. Не се ограничувајте со вкусовите, мешајте и испробувате, советува Диен.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Спортски пилот на аеро митинг прави лупинзи, и одеднаш забележува дека му се запалил десниот мотор.Веднаш се јавува во контролната кула:
- Десниот мотор се запали,што да...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
маченичка Гликерија. Света Гликерија живееше и пострада за Христа во вториот век. Беше ќерка на некој римски гувернер. Татко и умре уште додека Гликерија беше млада. По ова таа...
На денешен ден
1882.- Германскиот бактериолог Роберт Кох...
1905.- Во Велес е роден Стефан Гајдов,...
1972.- Во Москва е потпишан договор меѓу САД и...
1994.- Весникот на албански јазик "Флака е...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби