Цвеклото го подобрува сексуалниот живот

Некои прехранбени производи и секојдневни намирници ја поттикнуваат желбата за секс, а воедно го подобруваат и сексуалниот живот. Меѓу нив е и цвеклото.

Богато со антиоксиданси и витамини, цвеклото содржи и одредена количина нитрати, што го прави корисен сојузник за подобар сексуален живот. Нитратите од сокот од цвекло, на пр., помагаат во регулирањето на крвниот притисок, што може да биде полезно за луѓето со низок или превисок крвен притисок.

Подобриот проток на крв, пак, значи и поголема издржливост во сексот, но и за општото здравје на срцето.

За дополнително и посилно задоволство, се препорачува и темно чоколадо. Тоа е богато со флавоноиди - антиоксиданси коишто, исто така, придонесуваат за подобра циркулација, но и поинтензивен оргазам, велат стручњаците.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
На заставник во војска му требале ситни пари за кафе. Забележал обичен војник кој бришел под во касарната и го прашал:
- Војник, дали имаш да ми раситниш 100 денари?
- Аха.
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1536.- Отсечена и е главата на Ана Болен, втората...
1649.- За првпат е употребен називот...
1762.- Роден е Јоахн Готлиб Фихте, еден од...
1802- Наполеон Бонабарта во Франција го...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби