Dave’s Kitchen: Плетена штрудла со џем

Овој четврток е резервиран за вкусен рецепт од кујната на Давор и Dave’s Kitchen.

Доколку штрудла со џем ви звучи примамливо тогаш прочитајте го рецептот и фатете се за работа.

Потребни состојки:

 • 500 гр. брашно
 • 1 лажичка прашок за печиво
 • 4 лажици шеќер
 • 20 гр. свеж квасец
 • 300 мл. млако млеко
 • кора од 1 портокал
 • 1 пакетче ванилин шеќер
 • прстофат сол
 • 70 гр. омекнат путер

За премачкување:

 • 1 јајце, лесно изматено

За филот:

 • 9 лажици мешан џем

Начин на подготовка:

Во длабок сад ставете го брашното, прашокот за печиво, шеќерот, кората од портокал, прстофат сол и ванилиниот шеќер. Со помош на вилушка добро промешајте ги овие состојки, а потоа додадете го квасецот, млекото и омекнатиот путер. Замесете убаво меко тесто од овие состојки и оставете го тестото да стаса околу 60-70 минути.

Поделете го стасаното и размесеното тесто на три еднакви делови и секој дел расукајте го во правоаголна форма. Секој од деловите премачкајте го со по 3 лажици од џемот и свиткајте го во ролат. Од трите ролати направете плетенка и големата плетенка свиткајте ја во круг во форма на полжав. Оформената штрудла ставете ја во округло тавче на механизам со пречник од 26цм и оставете да стаса околу 30 минути.

Пред печење штрудлата премачкајте ја со изматеното јајце и испечете ја во загреана рерна на 180 степени околу 30-40 минути. Сервирајте со шеќер во прав.

За повеќе рецепти од кујната на Давор можете да погледнете на неговата ФБ страница Dave's KitchenПрочитајте: затвори
 • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Млада дама го прашува еден тукушто запознан господин:
- А вие како постанавте толку богат?
- Ах долга е тоа приказна! Почнав со еден шаблон јајца, купен од фарма, го продадов и...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна...
Верски календар
На денешен ден
1805.- Во Џенова е роден Џузепе Мацини,...
1907.- Во Рим е роден Алберто Моравија,...
1941.- Во раните утрински часови, Хитлерова...
1976.- Во Долниот дом на канадскиот Парламент е...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби