Dave’s Kitchen: Есенска пита со јаболка

Есента е веќе пристигната и нема ништо поубаво од тоа да се ужива со добро подготвен колач од јаболка.

Давор од Dave’s Kitchen го има совршениот рецепт за колач со јаболка кој со сигурност ќе биде одличен со шолја чај или кафе.

Потребни состојки:

 • 15 лажици брашно
 • 15 лажици шеќер
 • 3 јајца
 • 15 лажици масло за јадење
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • 15 лажици млеко
 • 1 пакетче прашок за печиво
 • Прстофат сол
 • Сок од 1 лимон
 • 800 гр. излупени и изрендани јаболка
 • 100 гр. суво грозје
 • 100 гр. сечкани ореви
 • 2 лажички цимет

Начин на подготовка:

Најпрво во длабок сад со жица за матење измешајте ги заедно јајцата со шеќерот. Додадете го екстрактот од ванила, маслото и млекото. Добро промешајте и додадете ги брашното, солта и прашокот за печиво заедно измешани. Промешајте додека не добиете убава смеса за колач.

Премачкајте го калапот во кој ќе го печете колачот со масло за јадење и набрашнете ја површината. Истурете половина од смесата и испечете ја на загреана рерна од 180 степени околу 15 минути. За тоа време промешајте ги ренданите јаболка со сокот од лимон, сувото грозје, циметот и исечканите ореви. Филот со јаболка, ставете го врз испечениот пандишпан и врз филот додадете го преостанатиот дел од смесата за колачот. Печете на 180 степени околу 15-тина минути или додека колачот не добие убава златно-кафена боја.

Повеќе рецепти од Давор, можете да најдете на неговата официјална ФБ страница Dave’s Kitchen и неговиот Инстаграм профил.Прочитајте: затвори
 • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Што му вели бананата на вибраторот?
- Што се тресеш па ти?! Мене ќе ме изеде!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1503.- Роден е францускиот астролог Мишел де...
1546.- Роден е данскиот астроном Тихо Брахе, кој...
1788.- Умре германскиот композитор, чембалист и...
1799. - Умре Џорџ Вашингтон, американски...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби