Разни начини како храната да не ви биде непријател

Балансираната исхрана воопшто не треба да значи да јадете храна во која не уживате, во количини кои не ве најадуваат. Еве разни начини како тоа да го постигнете без храната да ја гледате како непријател:

1) Не ги исфрлајте целосно јаглехидратите, туку јадете цели зрна

Исфрлете ги јаглехидратите како тестенини од обично брашно и внесувајте леб и тестенини од цели пченични зрна, кафеав ориз, овес и сл.

2) Не ја исфрлајте омилената храна, туку пригответе ја на друг начин

Доколку уживате во разна пржена храна, не ја исфрлајте комплетно туку варете ја, печете ја или гответе ја на пареа (со што ќе содржи значително помалку маснотии и повеќе хранливи материи).

3) Јадете побавно

Побавното јадење ќе ви помогне во варењето на храната и ќе ви овозможи да сфатите кога сте сити.

4) Намалете со алкохолот

Иако алкохолот содржи т.н „празни калории“, доколку не е неопходно (по препорака на доктор) не мора комплетно да го исфрлите од исхраната.

5) Не јадете цела кеса чипс одеднаш

Иако генерално се препорачуваат поздрави „грицки“ (бадеми, ореви, семки од сончоглед/тиква и сл.), доколку се решите да јадете чипс, ништо страшно, но не ја јадете цела кеса одеднаш, туку помала количина.

6) Купувајте продукти со помалку натриум

Препорачаната доза натриум е 2300mg дневно, така да купувајте ги вашите омилени продукти, но во верзија која содржи помалку натриум (доколку таква постои).Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе на час по македонски.
- Трпе, составот за домашните миленици е ист како на брат ти.
- Е па што да правам кога имаме исто куче!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од ЕВН е најaвено дека од 03.10.2018 година, напојувањето на тунелите на патот Демир Капија - Смоквица од страна на...
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на слепите
- Меѓународен ден на пешачењето
70 п.н.е.- Роден е римскиот писател Публиус...
1529.- Турскиот султан Сулејман II се откажа од...
1542.- Роден е царот Абу ул Фат Џелалудин Акбар,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби