Dave’s Kitchen: Чоколадна баклава

Кој не би посакал вкусна чоколадна баклава полна со лешници, со мирис на ванила и нота на цитрусно овошје?
Лесна е за подготовка и со неа ќе се обезбедите со благо за целата недела.Потребни состојки:

 • 500 гр. кори за баклава
 • 300 гр. растопен путер
 • 350 гр. рендана чоколада за готвење
 • 200 гр. мелени лешници
 • 100 гр. мелени ореви
 • 4 лажици шеќер
 • 1 пакетче ванила

За шербетот :

 • 500 мл. вода
 • 750 гр. шеќер
 • 1 пакетче ванила
 • Кора од лимон или два кругови лимон

Начин на подготовка:

Се зема една кора се премачкува со растопен путер, па се поклопува со уште една кора и се премачкува со растопен путер.

Се нанесува убаво од филот со чоколадо, лешници, шеќер, ванилин шеќер заедно промешани и корите се виткаат цврсто во тенко сукало.

Се собираат додека се на сукалка да се формираат витки и се ставаат во тавче. Постапката се повторува додека не се потрошат корите и филот. Се полева преостанатиот растопен путер низ целата баклава. Се сечат парчиња. Печете ја баклавата околу 50-60минути на 150 степени.

Во тенџере на оган сварете го шербетот - водата, шеќерот, ванилата и лимонот. Сите овие состојки потребно е да вријат околу 5 минути. Се полева врелиот шербет на млаката баклава. Се покрива со алуминиумска фолија за да го прими шербетот. Сервирајте со екстра мелени лешници или ореви.

Добар апетит и забавно готвење!

За повеќе рецепти посетете ја официјалната ФБ страна на Давор, Dave’s Kitchen.Прочитајте: затвори
 • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Оди човек по улица кога поминува кола и му ја прегазува едната нога. Човеков се витка од болка и му се дере на возачот:
- Ах, мајката твоја, за ова ќе ми платиш пола милион...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по претежно суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на извидничкото движење
1512.- Во Севилја, Шпанија, умре Америго...
1732.- Роден е Џорџ Вашингтон, прв претседател...
1788.- Во Данцинг е роден Артур Шопенхауер,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби